Governance

Assembly of Parties

Governance

Assembly of Parties

The Assembly of Parties serves as a forum for Parties to consult on the overall policy of the Academy and on other matters of interest under the IACA Agreement. It meets at least once a year.

In accordance with Article V of the IACA Agreement, the Assembly shall:

(a) Adopt recommendations relating to the Academy's policies and management for consideration by the Board;

(b) Adopt the work programme and budget of the Academy as proposed by the Board;

(c) Engage in fund-raising activities for the Academy in accordance with Article XI;

(d) Elect the members of the Board in accordance with Article VI;

(e) Decide on the removal of members of the Board by a two-thirds majority;

(f) Review the progress of activities of the Academy on the basis of, inter alia, reports by the Board;

(g) Approve international agreements;

(h) Approve the establishment of facilities in other locations.

Officers

The Assembly unanimously elected the following officers for this session:

President: H.E. Mr. Ivo Sramek (Eastern European Group)

Vice President: H.E. Mr. Robinson Njeru Githae (African Group)

Vice President: H.E. Mr. Muhammad Abdul Muhith (Asia-Pacific Group)

Rapporteur: H.E. Ms. Catherine Koika (Western European and Others Group)

Rapporteur: H.E. Ms. Julia Emma Villatoro Tario (Latin American and Caribbean Group)

Image

Officers

The Assembly unanimously elected the following officers for this session:

President: H.E. Mr. Helmut Tichy (Western European and Others Group)

Vice President: H.E. Ms. Gloria Navarrete (Latin American and Caribbean Group)

Vice President: H.E. Ms. Barbara Zvokelj (Eastern European Group)

Rapporteur: H.E. Mr. Mohamed Hamdy ElMolla (African Group)

Rapporteur: H.E. Mr. Aftab Ahmad Khokher (Asia-Pacific Group)

Image

Officers

The Assembly unanimously elected the following officers for this session:

President: Mr. Olzhas Bektenov (Asia-Pacific Group)

Vice President: Prof. Sola Akinrinade (African Group)

Vice President: H.E. Mr. Datuk Liew Vui Keong (Asia-Pacific Group)

Rapporteur: Mr. Gerhard Thallinger (Western European and Others Group)

Rapporteur: Ms. Judita Brzobohatá (Eastern European Group)

Image

Officers

The officers of this session were:

President: H.E. Mr. Víctor Alfredo Veltze Michel, Bolivia (PlurinationalState of) (Latin American and Caribbean Group),subsequently replaced by Mr. Gocha Lordkipanidze, Georgia (Eastern European Group)

Vice President: H.E. Mr. Dong-ik Shin, Republic of Korea (Asia-Pacific Group)

Vice President: Mr. Gocha Lordkipanidze, Georgia (Eastern European Group), until becoming the President

Rapporteur: Mr. Charles Oko, Nigeria (African Group)

Rapporteur: Mr. Abdullah N. Al-Obaidi, Kuwait (Asia-Pacific Group)

Image

Officers

The officers of this session were:

President: H.E. Mr. Omar Amer Youssef, Egypt (African Group)

Vice President: H.E. Mr. Songsak Saicheua, Thailand (Asia-Pacific Group)

Vice President: H.E. Ms. Elisabeth Tichy-Fisslberger, Austria (WEOG)

Rapporteur: Mr. Lukas Macke, Czech Republic (EEG)

Rapporteur: Ms. Natasha Pinheiro Agostini Penha Brasil (Mr. Paulo Augusto Sá Pires Filho), Brazil (GRULAC)

Image

Officers

The officers of this session were:

President: H.E. Mr. Rafael Mariano Grossi, Argentina (GRULAC )

Vice President: H.E. Mr. Kamran Aliyev, Azerbaijan (EEG)

Vice President: H.E. Mr. Omar Amer Youssef, Egypt (African Group)

Rapporteur: Mr. Patrick Ritter, Liechtenstein (WEOG)

Rapporteur: Mr. Indra Rosandry, Indonesia (Asia-Pacific Group)

Image

Officers

The officers of this session were

President:  H.E. Mr. Abubakar Malami, SAN (Mr. Ekpo Nta), Nigeria (African Group)

Vice President: H.E. Ms. Elisabeth Tichy-Fisslberger, Austria (WEOG)

Vice President: H.E. Senator Datuk Paul Low Seng Kuan, Malaysia (Asia-Pacific Group)

Rapporteur: Ms. Vivian Loss Sanmartin, Brazil (GRULAC)

Rapporteur: Mr. Albin Otruba, Slovakia (EEG)

Message from the Deputy Secretary-General of the United Nations

Officers

The officers of this session were

President: H.E. Mr. Zakir Garalov, Azerbaijan (EEG)

Vice President: H.E. Senator Datuk Paul Low Seng Kuan, Malaysia (Asia-Pacific Group)

Vice President: H.E. Mr. Veysi Kaynak, Turkey (WEOG)

Rapporteur: H.E. Mr. Armin Ernesto Andereya Latorre, Chile (GRULAC)

Rapporteur: Mr. Olusola Akinrinade, Nigeria (African Group)

Image

Officers

The officers of this session were

President: H.E. Mr. Panthep Klanarongran, Thailand (Asia-Pacific Group)

Vice President: Mr. Rafael Paulino, Brazil (GRULAC)

Vice President: Mr. Antonio Casado Rigalt, Spain (WEOG)

Rapporteur: Mr. Olaolu Adegbite, Nigeria (African Group)

Rapporteur: H.E. Mr. Sahib N.Alakbarov, Azerbaijan (EEG)

Image

Officers

The officers of this session were

President: H.E. Ms. Johanna Mikl-Leitner, Austria (WEOG)

Vice President: H.R.H Bajrakitiyabha Mahidol, Thailand (Asia-Pacific Group)

Vice President: H.E. Margarita Popova, Bulgaria (EEG)

Rapporteur: H.E. Veysi Kaynak, Turkey (WEOG)

Rapporteur: Cecilia Villanueva Bracho, Mexico (GRULAC)

Image

Follow Us

Download our App

Image
Image

Explore

Visit

Legal

Image

Laxenburg/Vienna, Austria  |  T: +43 2236 710 718 101

© 2021 IACA. Developed by IACA.